UWAGA - To nie jest porada inwestycyjna. Autor nie jest doradcą inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie publikacji. Inwestowanie w projekty blockchain wiąże się z ryzykiem utraty 100% środków.
Wszystkie materiały mogą zostać przygotowane również w języku angielskim,
z zapewnieniem oprawy graficznej oraz uwzględnieniem wymagań SEO.
Rynki dążą do efektywności. Zapewnienia, że każdy, zawsze i za każdą walutę może kupić lub sprzedać dowolne aktywa. A najlepiej, żeby mógł sobie stworzyć własny rynek. Cóż, Osmosis to właśnie oferuje.
Główną zaletą Osmosis jest umożliwienie programistom projektowania i wdrażania autorskich rynków AMM, opartych o własne pule płynności.
Większość AMM ogranicza użycie pul płynności, na przykład Uniswap ustala sztywne warunki ich tworzenia czy poziomy opłat. To podejście nie uwzględnia zmienności rynku i potrzeby ciągłego modyfikowania takich czynników, jak okresy blokowania, poślizg, czy opłaty transakcyjne.
Narzędzia oferowane przez Osmosis pozwalają uczestnikom rynku na dostosowanie takich parametrów. Równowagę między opłatami a płynnością można osiągnąć poprzez eksperymenty, zamiast ograniczać się do domyślnych wartości. Deweloperzy mogą więc wykorzystać Osmosis do zaprojektowania własnego AMM w postaci zdecentralizowanej aplikacji (dApp). .
Platforma ma także kilka innych zalet: prosty interfejs użytkownika, wiele możliwych pul płynności, wsparcie stakowania, obsługa najważniejszych walut fiat, jak dolar czy euro. No i jest największa giełdą w ekosystemie Cosmos.
Osmosis reklamuje Superfluid Staking jako fundamentalne ulepszenie modelu Proof of Stake. Ma nadzieję, że przyciągnie od na platformę tłumy nowych użytkowników.
Jak wspominaliśmy, AMM opierają się na pulach płynności. Kiedy zapewniamy płynność w puli np. ATOM/OSMO, deponujemy 50% ATOM i 50% OSMO. Blokując tę pozycję na jakiś czas, otrzymujemy nagrody. Przed Superfluid Staking to był koniec zabawy, środki były zablokowane i nie mogły być użyte w inny sposób.
Innowacja polega na tym, że teraz zablokowane OSMO może być użyte przez Osmosis do zabezpieczania łańcucha. Użytkownik zyskuje dodatkowe nagrody, sieć większe bezpieczeństwo. Win-win.
(...)
Osmosis to mająca duże możliwości, zdecentralizowana giełda kryptowalut (DEX). Działa ona na własnym blockchainie, ale obsługuje wiele innych, wykorzystując model automatycznego animatora rynku (AMM).
Tu krótkie wyjaśnienie: AMM (np. Uniswap) jest rodzajem DEXa, który zamiast na księdze zleceń klientów, opiera się na algorytmach i pulach płynności. Kupujący i sprzedający nie wchodzą w interakcje ze sobą wzajemnie, ale ze smartkontraktem giełdy, algorytm zaś określa ceny aktywów, opierając się na formułach matematycznych. Takie podejście pozwala na większą efektywność handlu, mniejsze poślizgi i łatwiejsze transakcje.
Osmosis, opierający się o Cosmos SDK, wykorzystuje jego główną zaletę - protokół IBC, służący do wymiany danych pomiędzy blockchainami. Pozwala to na interoperacyjność i obsługę wszystkich łańcuchów, które włączyły funkcję IBC. W marcu 2022 r. Osmosis integruje ich już około 40. (...)
Poziom 2 - Opisy kryptowalut i ogólne informacje o projektach