UWAGA - To nie jest porada inwestycyjna. Autor nie jest doradcą inwestycyjnym i nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie publikacji. Inwestowanie w projekty blockchain wiąże się z ryzykiem utraty 100% środków.

Co z nami zrobi Metaverse? Pytanie za miliard dolarów

Wszystkie materiały mogą zostać przygotowane również w języku angielskim,
z zapewnieniem oprawy graficznej oraz uwzględnieniem wymagań SEO.

Metaverse odmieniany jest ostatnio przez wszystkie przypadki. Jedni nie mogą się go doczekać, inni straszą, że będzie on narzędziem cyfrowej kontroli. Spróbujmy ustalić, co właściwie oznacza to słowo.

Cechy idealnego Metaverse

Brak ograniczeń fizycznych. Metaverse nie jest ograniczony przestrzenią i prawami fizyki naszego świata. Jest jak kula - gdziekolwiek pójdziemy, nie napotkamy granicy. A jeśli mamy ochotę fruwać, zamiast chodzić - nie ma problemu.

Możliwość interakcji. Zapewnia możliwość komunikacji między użytkownikami, niezależnie od tego, gdzie się oni znajdują. Potencjalnie dzięki niemu mogliby komunikować się użytkownicy całej Ziemi. I to niewerbalnie, choćby przez kontakt wzrokowy.

Realność. Idealny Metaverse sprawia, że nie czujesz, że w nim jesteś. Zanurzasz się w ten świat tak bardzo, że wirtualny koncert przeżywasz tak, jakbyś w tej chwili był na stadionie. Doznania cyfrowe i realne przenikają się.

Interoperacyjność. Prawdopodobnie za kilka lat powstaną interfejsy, pozwalające połączyć w jedno dziesiątki na razie osobnych, wirtualnych światów: od Robloxa, przez Decentraland i Facebooka, do wirtualnego biura.

Uniwersalność. Prawdziwy Metaverse może służyć wielu celom - pracy, rozrywce, komunikacji. Nie ma jednego określonego celu, można wykorzystać go do wszystkiego, co sobie wymyślisz. Twoja cyfrowa tożsamość także jest uniwersalna i możesz używać jej we wszystkich aktywnościach.

Indywidualność jednostki. Możesz dowolnie kształtować tę tożsamość, zmieniać jej cechy i wygląd. Możesz prezentować się innym jako biały mężczyzna, czarna kobieta albo robot R2-D2, jeśli masz na to ochotę. I zmieniać skórę, kiedy zapragniesz.

Rozwinięta gospodarka. Skoro możemy wchodzić w interakcję z milionami ludzi, możemy też oferować im swoje produkty i usługi. Możemy sprzedawać naszą sztukę w postaci NFT, kupować pizzę z dostawą w realu czy za drobną opłatą w stablecoinach uczestniczyć w wirtualnym wykładzie.

Decentralizacja. Kłóci się ona z praktyką tworzenia osobnych światów przez konkretne firmy i organizacje. Jeśli jednak zachowamy strukturę dzisiejszego Internetu, gdzie ze zdecentralizowanej sieci możemy wchodzić na strony firmowe - wszystko będzie OK.

(...)

Co to jest Metaverse

Problem polega na tym, że pod tym pojęciem różni ludzie rozumieją różne rzeczy. Wspólną definicją będzie chyba nieograniczona przestrzeń cyfrowa, w której użytkownicy mogą wchodzić ze sobą w interakcje i uzyskiwać podobne wrażenia, jak w prawdziwym świecie. Ten cyfrowy świat jest wielowymiarowy i służy wielu celom - można w nim pracować, spotykać ze znajomymi, bawić czy załatwiać codzienne sprawy. W sumie - taki Internet kolejnej generacji, tyle że zamiast patrzyć na niego przez szybkę ekranu, wchodzisz do jego wnętrza.

Dziś Metaverse w tym znaczeniu jeszcze nie istnieje, ale jego pierwsze zalążki już widzimy. Są nimi spotkania na Zoomie, eksplorowanie światów Decentraland czy Sandbox, zdalne logowanie do biura, czy rozwój projektu Internet Computer.

Technologie tworzące Metaverse mogą obejmować rzeczywistość wirtualną (sztuczną, cyfrową), a także rzeczywistość rozszerzoną, która łączy aspekty świata cyfrowego i fizycznego.  (...)

 Poziom 1 - artykuły edukacyjne, objaśniające tematykę blockchain